نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

 قفسه بندی انبارهای صنعتی

قفسه بندی انبارهای صنعتی

اسفند-18-1400


قفسه های فروشگاهی

با پیشرفت صنایع، افزایش تولیدات داخلی، گسترش واردات اقلام خارجی و همچنین ارزشمند شدن زمین، استفاده بهینه از فضا جهت نگهداری اجناس، امری بدیهی به شمار می رود.

درباره سیستم های قفسه بندی باید گفت عواملی چون استفاده بهینه از فضا و زمان باعث شد تا این ابزارهای کاربردی در بین عموم صنایع کوچک و بزرگ رواج یابند و نقش اساسی در انبارداری و انبار گردانی پیدا کنند. در ادامه درباره سیستم های قفسه بندی صنعتی که کار نگهداری مواد، اقلام و کالاها را انجام میدهند و همچنین انواع ابزار و ماشین‌آلاتی که بخش جدایی ناپذیر انبارداری هستند،خواهیم گفت. قفسه بندی ثابت: این دسته در واقع پرکاربردترین سیستم قفسه‌بندی انبار است که انواع مختلفی دارد. قفسه بندی متحرک: این نوع از سیستم‌های قفسه‌بندی انبار با بهره‌گیری از فناوری مکانیکال و الکتریکال ساخته شده است. این دسته از قفسه بندی های انبار نیز انواع مختلفی چون شاتل درایوین، خود جریان، خود برگشت و ... دارند. قفسه بندی فروشگاهی: این نوع قفسه‌بندی مناسب فروشگاه‌های زنجیره‌ای، هایپر مارکت‌ها و سوپرمارکت‌ها است. این نوع قفسه تاثیر زیادی در فضاسازی و ساختار سازی فروشگاه های گفته شده دارد. سازه های فلزی پیش ساخته: قفسه انبار فلزی پیش ساخته برای استفاده مفید از ارتفاع سالن‌های موجود کارایی دارد و ساخت سالن هایی طبقاتی را میسر می‌سازد. مهم ترین مشخصه و برتری این نوع از قفسه بندی انبار پرتابل بودن آن است که امکان جابه‎جایی و تغییر در مقاطع طولی، عرضی و ارتفاع آن است. ظروف نگهداری کالا: این ظروف شامل انواع پالت‌ها می شود که به حمل‌ونقل و نگهداری مواد و کالاها کمک بسیار می‌کنند. سیستم های انبارداری پیشرفته سعی دارند تا از مناسب‌ترین ظروف جهت جابه‌جایی اقلام استفاده کنند. تجهیزات بارگذاری و باربرداری: پالت تراک، لیفتراک، ریچ تراک و استاکر بخشی از وسایلی متعلق به حمل‌ونقل کالاها در انبارها هستند که با تسهیل فرایند انتقال و جابه جایی کالاها نقش کلیدی در انبارداری ایفا می کنند.

قفسه بندی صنعتی

بدین ترتیب استفاده از سیستم های قفسه بندی انبار در کاربری های مرتبط امری اجتناب ناپذیر است. کاربری های مرتبط در این صنعت عبارتند از؛ کارخانه ها ، کارگاه ها ، انبارها ، سردخانه ها ، فروشگاه ها ، اماکن آموزشی ، اداری و مصارف خانگی ، لذا با توجه به دامنه کاربرد وسیع این صنعت ، طراحی ، تولید و نوع محصولات قابل استفاده متفاوت خواهد بود.

با بیشتر شدن تولیدات داخلی و افزایش واردات اجناس خارجی و استفاده بهینه از فضا برای نگهداری اجناس امری است انکار ناپذیر ، بنابراین استفاده از سیستم های قفسه بندی در صنایعی از قبیل کارخانه ها ، کارگاه ها ، انبار ها ، سردخانه ها ، فروشگاه ها و... قابل استفاده می باشد.

مزایای استفاده از قفسه بندی انبار صنعتی

 1. امکان دسترسی آسان به کالا و مواد در فضای انبار.
 2. کم کردن ضایعات ناشی از چیدمان نامناسب کالاها.
 3. آسان ترشدن فرآیند انبارداری با حداقل هزینه و زمان.
 4. امکان استفاده بهینه و درست از فضا.
 5. سرعت بخشیدن و آسان تر شدن تحویل کالا به مشتریان.

قفسه انبار چیست ؟

امروزه استفاده از قفسه بندی در فروشگاه ها و انبارها امری عادی می باشد.که روز به روز نیز این استفاده بهینه از قفسه های فروشگاهی و انبارها پیشرفت چشمگیری داشته است. بنابراین سبب سهولت در امور نیز می گردد. برای نظم و ترتیب دادن به فضا میبایست ازقفسه بندی استفاده کرد.

انتخاب قفسه متناسب با مکان و اجسامی که قرار است برروی آن قرار گیرد با توجه و متناسب با مکان و نوع قفسه انبار و طبقه بندی در فروشگاه ها و انبارهای مختلف ، برای محصولات متفاوت، فرق می کند.

قفسه انبار صنعتی

 1. استفاده از فضای موجود.
 2. دسترسی آسان و راحت.
 3. عدم محدودیت برای گذاشتن اجسام روی یکدیگر
 4. طبقه بندی و دسته بندی محصولات متفاوت
 5. ایجاد نظم در چیدمان محصولات

انبار صنعتی

برای طراحی قفسه می بایست مکانی که در آن قفسه گذاری انجام می شود را بررسی نمود.بعد از اندازه گیری مکان واینکه چه جنس و چه ابعادی باید قفسه گذاری انجام شود نوبت به طراحی مکان مورد نظر می رسد.بعداز طراحی مرحله انتخاب جنس مورد نظر می باشد. مرحله برش کاری آن و بعد نوبت به جوشکاری،رولفرم،پانچ اتوماتیک،پرسکاری ( پانچ و خم کاری) می باشد و در مرحله بعدی رنگ کاری و در بعضی موادر عایق کاری و شستشو ی محصول و در نهایت نصب در محل مورد نیاز می باشد.

انواع قفسه بندی انبار صنعتی

 1. قفسه بندی ثابت
 2. قفسه بندی متحرک

قفسه بندی متحرک امکان جداسازی و جابه جایی وجود دارد. اما در قفسه بندی ثابت امکان جابه جایی وجود ندارد. هردو را میتوان به شکل پیش ساخته تهیه نمود و آن را نصب کرد. بنابراین برای افزایش ویا کاهش قفسه ها و یا مسیرهای حرکت یا همان راهروی اتصالی در قفسه بندی ثابت وجود یک راهرو الزامی می باشد، در صورتی که در قفسه بندی متحرک میتوان از یک راهروی اشتراکی استفاده کرد.

انواع قفسه بندی متحرک انبار صنعتی

انواع قفسه بندی موبایل ، قفسه بندی شاتل درایوین ، قفسه بندی خود جریان ، قفسه بندی خود تغذیه ، قفسه بندی خود برگشت ، قفسه بندی بایگانی متحرک

قفسه بندی ثابت انبار صنعتی

انواع ، قفسه بندی پالت راک ،راهرو باریک ، قفسه بندی خود راهرو ،قفسه بندی بازویی ،قفسه بندی کفپوشدار سنگین ، قفسه بندی کفپوشدار سبک ، قفسه بندی مشبک ، قفسه بندی دفتری


قسه بندی انبار

انبارداری صنعتی انبارداری صنعتي روند اجراي مراحل انبار داري در محيط ها و مراکز صنعتي است که به واسطه نوع فعاليت اين مراکز و نوع کالا ها و تجهيزات مورد انبار و همچنين روند کار خاص اين مراکز در مقايسه ساير انواع انبارداری از اهميت و حساسيت دو چندان برخوردار است. اهميت انبارداري صنعتي دراين بخش به منظور تاکيد هر چه بيشتر بر اهميت مبحث انبار ، انبارداري و انبارداري صنعتی و نقش کليدي آن در روند پيشرفت و افزايش راندمان کاري مراکز صنعتي به برخي از مشکلاتي که بواسطه عدم برخورداري از سيستم انبارداري مدرن و اصولي به وجود خواهند آمد اشاره خواهيم کرد . وجود نا به سامانی ، ناهماهنگی و عدم دسترسي به گزارش هاي به روز و قابل اعتماد در سيستم انبار داري به عملکرد تمامي واحد هاي سازمان ضرر خواهد زد و در اولين مرحله در پروسه فروش شرکت ها سازمان ها و ارگان ها اختلال ايجاد مي کند . به اين صورت که واحد فروش به دليل بي اطلاعي از اتمام نوعي کالاي خاص از مشتريان سفارش گرفته و زمان تحويل مرسوم را اعلام مي کند در صورتي که بواسطه عدم موجودی کالاي مورد نظر در انبار در نهايت با تاخير در روند تحويل مواجه خواهند شد و يا مجبور به اعلام عدم موجودي و ارائه پيشنهاد جايگزين خواهد شد . اين مشکلات به وجه و اعتبار شرکت ها ضرر مي زند . از سوي ديگر عدم برخورداری از سيستم انبارداری اصولی مي تواند منجر به ايجاد بي نظمی و اختلال در خط تولید شرکت های تولیدی و کارخانه شود . اتمام ناگهانی مواد اولیه می تواد منجر به توقف تولید در خط شود و پس از تامین مجدد مواد اولیه منجر به ایجاد ترافیک کاری در خط تولید شود که می تواند مشکلاتی از قبیل کاهش کیفیت کالا ها مورد نظر را به دنبال داشته باشد که در نهایت به اعنتبار شرکت لطمه وارد خواهد کرد .قسه بندی در فروشگاه ها یکی از مهم ترین کارهای است که باید توسط مدیران فروشگاه انجام شود شما می توانید قفسه های فروشگاهی خود را به صورت دست دوم نیز مشاهده نمایید دست دوم بودن قفسه فروشگاهی این خوبی را دارد که هزینه تهیه انها به مراتب کمتر خواهد شد.

با ایجاد ساختار مناسب در فروشگاه ها امکان ایجاد راهرو هایی صورت می گیرد که مشتریان میتوانند به راحتی با یک نگاه بررسی کنند و کالاها یامحصولات مورد نیاز خودرا پیدا کرده وخریداری نمایند. علاوه بر کیفیت محصولات و برخورد مناسب با مشتری چیدمان مناسب قفسه های فروشگاهی بر روی رضایت مشتری تاثیر می گذارد.

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران

داود رضا قاسمی

عالی

بازگشت به بالا